מטח

מט”ח – מילון מושגים

לפני שמחליטים להיכנס לעולם ההשקעות בכלל והשקעת מט”ח בפרט, חשוב מאוד להכיר את כל המונחים הרלוונטיים בתחום, זהו הצעד הראשון המומלץ לעשות לפני פתיחת תיק השקעה. דרך עבודה קשה ולמידה של התחום תצמצמו באופן משמעותי את הטעויות שתעשו במסחר האישי או הדיגיטלי.

מהו מט”ח?

מט”ח הוא ראשי תיבות של מטבע חוץ. בישראל לדוגמה,  כל מטבע שהוא אינו השקל החדש נחשב למטבע חוץ. קיימים מאות מטבעות ברחבי העולם, אך יש כאלה שנחשבים נסחרים יותר ויש כאלה שזניחים למדי. המטבעות השכיחים יותר למסחר בין מדינות או אפילו בין אנשים הם: הדולר האמריקאי, האירו האירופאי, הליש”ט הבריטי, הין היפני והפרנק השוויצרי. יתר המטבעות נחשבים זניחים למדי והפעילות הנעשית בהם דלילה ביחס למטבעות אלו. אין זה אומר שלא משתמשים בהשקעת מט”ח במטבעות אחרים, הכל תלוי במגמה ובאפשרות הרווח.

מהו שער חליפין או יחס המרה?

שער חליפין מט”ח נגזר ברוב הפעמים מביקוש והיצע הקיים בשוק החופשי, יחס ההמרה או שער החליפין נסחר לאורך כל היום בבורסה לניירות ערך, בו נקבע מהו היחס שבהחלפת שני מטבעות. לדוגמה, נכון להיום יחס ההמרה בין הדולר האמריקאי לשקל הישראלי הוא 3.69 שקל לדולר אחד, לעומת זאת יחס ההמרה בין שקל בודד אחד לבין המטבע האירופאי המכונה אירו עומד נכון להיום על 4.93. ישנן מדינות שמעדיפות לשמור על יחס המרה שנע בין גבול עליון לגבול תחתון, אותן מדינות עושות זאת על מנת לשמור על אינטרסים כלכליים פנים מדינתיים, הן עושות זאת באמצעות התערבות בקניית או במכירת מט”ח אגרסיבית שמטה את יחס ההמרה כרצונם.

מהו שער מט”ח יציג?

שער מט”ח יציג, מפורסם פעם אחת ביום על ידי הבנק המרכזי באותה מדינה. במדינתנו הקטנה מי שאחראי על פעולה זו הוא בנק ישראל. שער מט”ח יציג נקבע מדגימת בנק ישראל ליחס ההמרה בין מטבעות שונים בשעות קבועות. הדגימות הללו נעשות 4 פעמים במהלך היום ובהן נלקח יחס החליפין בין שני מטבעות במסחר הבין בנקאי.

מהי עמלת מט”ח?

כפי שאנו מכירים וכבר יודעים, כיום כדי לבצע פעולה צריך לשלם עמלה. גם בהחלפת מט”ח – הבנקים, הסוחרים ונקודות ההחלפה גובים עמלות. העמלה נגזרת מתוך שער החליפין שנקבע באותו יום. לעיתים העמלה יכולה להיות מוגזמת ומנופחת מאוד, על כן יש תמיד לשאול מהי העמלה שבגין החלפת מט”ח באותו מקום. קיימים מקומות שונים שמעניקים שירות בעמלות מופחתות עד כדי אפסיות, אך דבר זה אינו מתאים למי שמעוניין לסחור באמצעות מט”ח.

אין כל ספק שקיימים עוד המון מונחים שצריך וכדאי להכיר לפני כניסה להשקעת מט”ח, בחברת imarkets אנו מזמינים אתכם ללמוד ולהשכיל כיצד להשקיע בצורה אפקטיבית במכשירי ההון השונים.

 רוצה להגדיל את ההכנסה הפנויה שלך? כנס/י לכאן ותוכל/י ללמוד כיצד להרוויח כסף במערכת המסחר שלנו…

[ back to top ]