שער שקל דולר

שער שקל דולר

פעם היה שער השקל דולר נקבע על ידי הממשלה בעזרת פיחותים, היום זהו שוק חופשי

כשנסביר מהו שער שקל דולר, נתייחס כמובן לצמד המטבעות הפופולארי ביותר בישראל, השקל הישראלי והדולר האמריקני, שהולכים שלובים יד ביד עוד מימי קום המדינה. כשאומרים שער שקל דולר מתכוונים לשער החליפין של השקל מול הדולר וההיפך. שער שקל דולר נגזר ממסחר בין שני המטבעות והוא משתנה מיום ליום ומשעה לשעה.

מהו  שער חליפין בין מטבעות? ובכן, כאשר שני מטבעות מקיימים ביניהם יחסי גומלין במסגרת מסחר ביניהם, נוצר שער חליפין, שהוא היחס בין ערך המטבע הראשון לבין ערך המטבע השני.

אם נניח הדולר האמריקני נסחר היום בין הבנקים בישראל בארבעה שקלים לדולר, הרי ששער החליפין של הדולר הוא 4 שקלים בדיוק. כלומר עבור דולר אחד שמשקיע יבקש לרכוש בבנק או אצל סוחר מטבע, הוא ישלם ארבעה שקלים וכמובן יוסיף עמלה כלשהיא, שהרי הבנק והסוחר צריכים גם להרוויח.

הדבר השני שעלינו לדעת הוא שיש כמה שערים לדולר שקל והם אינם סותרים זה את זה. יש שער קניה למי שרוצה לקנות דולרים ויש שער מכירה למי שירצה למכור דולרים, יש שער למזומן למי שירצה לבצע את עיסקת הקניה או המכירה בכסף מזומן, יש שער לעיסקאות יצוא ויש כמובן את השער היציג שהוא  שער השקל דולר הנפוץ ביותר והשימושי ביותר במשק ולמעשה מהווה מעין ממוצע שערים של כלל השערים.

עד לשנת 1977 היה שער שקל דולר נקבע ע”י שר האוצר והוא היה קבוע עד אשר השער שונה שוב. קראו לזה מדיניות הפיחותים בשער השקל (אז זאת היתה הלירה הישראלית). הממשלה שלטה למעשה בשער שקל דולר בצורה מוחלטת, באותם שנים חל גם איסור לסחור במטבע חוץ או להחזיק מטבע חוץ במזומן בבית והשוק השחור של הדולר פרח ברחוב לילינבלום בתל אביב.

בשנת 1977 עם עליית הליכוד לשלטון, הונהגה ליברליזציה במטבע חוץ. שר האוצר דאז שמחה ארליך ז”ל ביטל את ההגבלות על מטבע חוץ, הפיחותים המכוונים בידי הממשלה נעלמו מחיינו, אזרחי ישראל יכלו לסחור בדולרים כראות עיניהם ומאז למעשה נקבע שער החליפין של הדולר מול השקל בכל יום ובכל שעה.

כיום משתמשים בשער שקל דולר בעיקר גופים פיננסיים הרוכשים או מוכרים דולרים לצרכי העסק כמו בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות, קרנות נאמנות המחזיקות נכסים בדולרים, קרנות פנסיה ועוד. מרבית הציבור כבר לא מחזיק דולרים מתחת לבלטות, רוב המסחר עבר לשקלים וגם רכישות דירות עברו ממחירים נקובים בדולרים למחירים שקליים.

המסחר כיום של הדולר מול השקל מתרכז יותר אצל חלפני הכספים והלקוחות העיקריים הם היוצאים לחו”ל שצריכים דולרים, או תיירים המגיעים לארץ ונזקקים לשקלים. מעבר לכך, כמעט כל העיסקאות בדולרים מבוצעות היום על פי השער היציג שהוא שונה כאמור מול שער מזומן.

 רוצה להגדיל את ההכנסה הפנויה שלך? כנס/י לכאן ותוכל/י ללמוד כיצד להרוויח כסף במערכת המסחר שלנו…

[ back to top ]